Казковий карпатський хребет Свидовець має кілька високогірних озер. В цьому описі ми зупинимось на одному з них – це озеро Ворожеська, яке знаходиться у підніжжі гори Ворожеська (1731 м) та гори Геришаська (1766 м) на хребті Свидовець у Закарпатській області.
Як добратися? Мандрівка є досить зручною щодо доїзду. Найпростіший шлях – це стартувати з туристичного комплексу «Драгобрат» та повертатись до нього. Прогулянку на озеро можна здійснити навіть з дітьми, починаючи з 7-ми річного віку. Найкращих варіант для сім’ї – це поселитись (і відпочивати) на Драгобраті та робити одноденні вилазки-мандрівки. Цікавих місць є немало: на найвищу вершину хребта гору Близницю (1881 м), на гору Стіг (1704 м), на Жандарми, на озера…
Також є й інші варіанти старту – з села Ясіня чи з села Чорна Тиса. Обидва маршрути – кількаденні, з можливим проходженням вздовж всього Свидовецького хребта. Також можна форсуючи час пробігтись влітку з Драгобрату за один світловий день трьома найбільшими озерами Свидовця – Ворожеська, Догяска та Апшинець. Але такий «марафон» варто робити тільки дорослим 🙂
Маршрут. Наш шлях до озера Ворожеська починався і завершувався з ТК «Драгобрат». Така одноденна прогулянка, довжиною в трохи більше як 6 км від центру Драгобрата до озера (тобто орієнтовно 12-13 км протягом дня), без важких наплічників, видається цілком комфортною сімейною мандрівкою.
Вранці, взявши воду та канапки, вирушили в напрямку гори Стіг, однак на неї не підіймались, а взяли траверсом. Зовсім трохи зусиль – і ми на Свидовецькому хребті. По хребту йде дорога придатна для пересування транспортом – будьте уважні – мотоциклісти обганяють повнопривідні вантажівки та уазики, світлофори та переходи відсутні 🙂
В наших вилазках ми завжди стараємось поєднувати фізичне навантаження з приємною розумовою працею. Так і цього разу – поки неспішно йдемо, спілкуємось та милуємось горами, щоб розрухати трохи мозок в нашій eduмандрівці пропонуємо учасникам (та читачам) відкриту задачку, про кепку-невидимку: Жив собі-був собі вихований хлопець. Назвемо його Данилом. Повертався якось він зі школи, а попереду – бабуся з торбами – ледве суне. Данило ж вихований – вирішив допомогти. А коли вже біля дверей повернув Данило старенькій пакунки, бабуся й каже: Дякую, тобі дуже, хлопче, допоміг. Хочу віддячити тобі за твою доброту. Ось – кепка. Та не проста вона: коли одягнеш – невидимим тебе зробить… Взяв Данило, дивується, не вірить… Як би то перевірити. Тут і зараз! Допоможи йому!!! Пам’ятаємо – чим більше варіантів відповідей – тим краще. Заохочуємо й вас та ваших дітей до розв’язання задачі. Пишіть свої думки в коментарях.
Ось ми і пройшли по хребту 3-3,5 км. Тепер, щоб дістатись озера, перед однойменною горою Ворожеська потрібно повернути праворуч і «падати» вниз до озера. Будьте особливо обережними – схил не комфортний та стрімкий. Є й інший варіант – можна піди далі по хребту ще 1 км і за горою повернути направо. Ця стежка також виведе до озера, спуск буде довшим, але менш стрімким.
Що взяти з собою? Готуючись до мандрівки зранку візьміть з собою воду, адже для повноцінної роботи організму потрібна достатня кількість води. Оскільки Свидовецький хребет повністю незаліснений, то в спекотну погоду будете постійно під сонцем. По дорозі вам зустрінеться потічок, але є ймовірність його пересихання влітку. Але, без паніки – на відміну від Грофецького заказника в Горганах, де від г. Паренок до Попаді вода нам не зустрічалась, діставшись до озера Ворожеська ви знову поповните запас води у потічка, що наповнює це гірське озеро.
Насолоджуйтесь озерною красою Свидовця!