Відпочиваючи біля Одеси, обов’язково зробіть маленьку морську паузу і відвідайте місто Білгород-Дністровський та його околиці. Найвеличнішою спорудою та візитівкою не лише самого міста, а також Одеської області є Білгород-Дністровська або Аккерманська фортеця.
Вихідні дані: одноденна поїздка, недалеко від Одеси, цікаво і дітям, і дорослим Що цікавого… в Одеській області. Аккерманська фортеця, Олександрівські казарми, Церква Святого Іоанна Предтечі (Грецька церква), винний завод у селі Шабо… Наче й небагато місць для довгого світлового липневого дня, та встигнути побувати в усіх місцях нам все таки не вдалось. Однак, про все по трохи…
Білгород-Дністровська або Аккерманська фортеця.
Як доїхати: Україна, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Адмірала Ушакова, 2В.
Цікаве про… Аккерманська фортеця – одна з найбільших фортець Середньовіччя в Україні, що збереглась до наших днів. Периметр стін – близько 2,5 км, а площа території – понад 9 га. Аккерманська фортеця в різних місцях має товщину стін від 1,5 до 5 метрів, а висоту стін та башт — від 5 до 15 метрів. З півночі її омивають води Дністровського лиману, з інших боків фортецю оберігає рів, глибина якого в наш час становить близько 14 метрів.
Точно невідомо, коли саме почалось будівництво твердині. Та незаперечним є той факт, що сучасне місто та фортеця збудовані на залишках античного грецького міста Тіри. Протягом століть ціле місто і його фортеця зазнавало руйнувань та знову відроджувалось. А ще постійно змінювало господарів – Київська Русь, Угорське королівство, Молдовське князівство, Османська імперія, Російська імперія… Цікаво, що місто Білгород (колишня назва міста Білгород-Дністровський) нетривалий період часу протягом ХІІІ-ХІV століть перебувало навіть у складі Галицько-Волинського князівства.
Нерозгаданою загадкою чи може містичним елементом фортеці, про який й досі сперечаються, є ядра на стіні, що утворюють трикутну фігуру у формі піраміди – тетраксис. Тетраксис складається з девяти рівних трикутників, викладеними 10 ядрами в стіні. Є різні версії пояснення даного символу. Ось декілька з них: старовинні обряди (можливо друїдів, але ці жреці були добряче задовго до Аккерманської фортеці…), діло рук масонів (про це якась знайдена табличка нашіптує…), тетраксис як різновид сонячного годинника (якось вже прагматичніше…). Заохочуємо й вас не зупинятись на запропонованих версіях, а придумати свої власні. Єдине правило – ви чи ваші діти маєте вміти логічно обґрунтувати свою версію (версію типу «бо так» не приймаємо). Такі вправи використовуються для тренування креативності в ейдетиці (більше тут).
Як доїхати: Україна, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Шабська, 51
Після Аккерманської фортеці найбільшим за розмірами території історично-старовинним комплексом в м. Білгород-Дністровський є Олександрівські казарми. Побудовані в ХІХ столітті за наказом російського царя Олександра І для зміцнення південних кордонів імперії. Колись велика територія комплексу – просторі казарми для солдат, офіцерські корпуси та допоміжні приміщення – майже вщент зруйнована зараз. Будівля, збудована на східний манер, прикрашена колонами, фресками, малюнками на стінах і навіть віконними вітражами стала жертвою безгосподарства і вандалів. Однак уявити велич і красу казарм ще можна по небагатьох залишках оздоблення.
Ми хотіли відвідати це місце, навіть знаючи, що будівля в аварійному стані. Трохи продертись чагарниками, але заглянути сюди все ж варто – вічність величі і нестримний біг часу, людина, що будує і людина, що руйнує… Такі враження залишило це місце. І не з’ясоване питання – чому саме в східному стилі?
Церква Іоанна Предтечі або ж Грецька церква.
Як доїхати: Україна, Одеська область, м.Білгород-Дністровський, вул. Леона Попова, 13
Грецька церква стоїть на березі Дністровського лиману і саме з води має особливо містичний вигляд. Церква Іоанна Предтечі була збудована греками ще у ХІІІ столітті на місці християнського храму, який, за деякими джерелами, стояв ще з ІІІ століття н.е. За часів Молдовського князівства храм був церковної резиденцією. А за Османської імперії був частково зруйнований і відновлений вже через два століття. В такому вигляді його можна побачити і зараз.
Цікаве про… У Грецькій церкві Івана Предтечі в середині 14 століття був похований святий Йоан Новий, Іван Сучавський, православний святий і великомученик. Через 70 років після поховання святого, його мощі були перенесені в столицю Молдовського князівства м. Сучаву (сучасне місто зберегло свою назву – Сучава, Румунія) і до наших днів перебувають там у Церкві Святого Георгія, що у монастирі Святого Йоана Сучавського РПЦ (Румунської Православної Церкви).
Підземна церква Іоана Сучавського.
Як доїхати: Україна, Одеська область, м.Білгород-Дністровський, вул. Шабська, 116 б
Також в Білгород-Дністровському є підземна церква Іоана Сучавського. Церква, збудована ймовірно на місці, де був закатований мученик. Закатований, бо не зрікся християнської віри. Існують перекази, що над тілом святого зявилися ангели, що співали псалми. І коли один з євреїв, думаючи що то християни прийшли забрати тіло, натягнув лука – застиг нерухомо і простояв так цілісіньку ніч, аж поки не розповів людям про диво, свідком якого став. На території поблизу церкви є джерело, яке має цілющі властивості і куди приїжджають багато паломників. Будучи в Білгороді – не оминайте.
День, насичений прогулянками по Білгород-Дністровському, повинен був смачно закінчитись дегустацією в селищі Шабо, відомому своїми виноградниками, французькою ноткою в історії та екскурсією в «Центрі культури вина». Однак, день має свої часові рамки… Тому, коли ми приїхали в Шабо, завод був уже закритий. Але навпроти центру, оповитий зеленню, світився ліхтарями ресторанчик, куди ми й зайшли спробувати бокал вина і нагодувати уже добряче зголоднілих маленьких мандрівників. Чекаючи страви, пригадували фортецю. Старший крутив в руках магнітний неокуб… Ідея скласти тетраксис з магнітних кульок сама собою вирвалась на волю. Але не все так просто! Магніти «збігались» до купки в долю секунди, цілковито відмовляючись будувати чудернацьку фігуру… Дорослі здались, а молодший (8 років) – ні. В розмові ми й не помітили, як уже за якихось 5 хвилин отримали найкращий подарунок цього дня: дитина вийшла за рамки і з легкістю склала маленький тетраксис з магнітиків! Здогадались як?