Маловідома Україна. Арбузинський каньон та скеля Пуп Землі

Є цікаві місця в Україні, про які мало хто знає. Арбузинський каньйон, скеля Пуп Землі, Актовський або Актівський каньон, село Мигія, річка Мертвовод… Можливо ви ніколи про них не чули, але якщо раптом будете в Миколаївській області у Вознесенському районі – ласкаво просимо в чудо!

Арбузинський каньон

Влітку 2016 року, їдучи на море на Херсонщину зі Львова, наша дорога пролягала через Умань, Вознесенськ, Миколаїв аж до Залізного порту, а це близько 900 км. Маючи «на борту» 5-ти та 7-ми річних хопчаків, ми шукали цікаві місця для ночівлі. Оскільки Національний дендрологічний парк «Софіївка» отримав свій прапорець на нашій карті ще минулого року (про що можна почитати тут), цього разу вирішили також обов’язково робити зупинку. Але де? «Міні-Колорадо», «Долина диявола», «маленький Крим»… Як тільки не називають це чудо нашої України – Актівський каньйон.

річка Мертвовод

Як добратись? Арбузинський каньйон (а також Актівський каньйон та Мигія) входить в національний парк “Бузький Гард”, розташований на річці Південний Буг. Нас цікавить каньон, отож шукаємо на карті (чи в навігаторі) с.Актове – і вирушаємо туди.

Перша дивина – дорога, встелена бруківкою серед степу. Як виявилось згодом дорога з автентичним покриттям існує вже понад 150 років. Перед в’їздом в село Актове і починається Арбузинський каньон (на річці Арбузинка). А сам Актівський вже за селом. Перший – більш популярний, туристичні групи рідко мандрують далі. Однак, якщо є час – проїдьте далі – не пошкодуєте. Можна заночувати в палатках.

Закам’янілі динозаври

Перша зупинка. Діти після моря отримали море (вибачте за тавтологію)) задоволення бігаючи по каменемонстрах і скелях, шукаючи закам’янілих істот серед валунів каньйону та лякаючи пташок і ящірок.

Кам’яні велетні

Перші каміння облазили – час перекусити. А тоді можна змусити зарухатись не тільки жувальний апарат – пропонуємо дітям вирішити відкриту задачку про  троля. Отож…Одного разу, наприкінці зими, двоє близнюків – Лука і Лукася – надумали піти в ліс за підсніжниками…

А назустріч їм – троль! Смачненькі діти (подумав троль)… Ото попались (подумали діти)… Відпущу вас, навіть з подарунками – каже троль – якщо виконаєте одне моє бажання!  Принесіть мені з чарівного джерела, яке знаходиться в лісі недалечко, чарівної водички… Але з однією умовою – без жодного посуду!!!  Виконаєте – відпущу, ще й з подарунками. Не виконаєте – будете моїми слугами. Допоможімо дітям впоратись і не потрапити в лапи троля! Спробуйте і ви, але пам’ятайте – у відкритих задач може бути безліч правильних відповідей! (більше про відкриті задачі тут). Цікаво, що ідеї в хлопців «народжувались» ще й на наступний день в дорозі…

Вигляд зі скелі Пуп землі

Скеля Пуп Землі складається з кількох гранітних валунів і одночасно є найвищою точкою, з якої відкривається вид на село і на Актівський каньйон. Тут час зупиняється… Сакральність і містичність цього місця відчувається в повітрі… Тиша і спокій, і річка Мертвовод… Кажуть, що саме нею скіфи проводжали в останню дорогу своїх царів… Є й інша легенда: під час однієї з татарських навал місцеві жителі зварили отруйний відвар і вилили його в річку вище за течією від табору татар. Вороги випили води і усі повмирали. А за ще однією версією, річка отримала назву після страшної битви запорізьких козаків з турками, після якої через тіла вбитих не було видно річкової води… І на останок зовсім простенька передісторія – назва річка походить від великої концентрації сірководню, через яку в ній не живуть організми. Обирайте, яка вам більше до душі і мандруйте Україною!