Як легко запам’ятовувати імена людей. Пам’ять на імена
Взаємодія з людьми, вміння вести переговори, клієнтоорієнтованість, лідерські навики… Ви напевно вже чули про всі ці важливі для людини ХХІ століття навички! А ще напевно не раз помічали, що спілкування стає значно приємнішим і ефективнішим, якщо володіти інформацією про особу співрозмовника, про його зацікавлення та середовище. Але на старті будь якого спілкування стоїть знайомство з людиною, коли ми представляємось самі та намагаємось запам’ятати ім’я нового знайомого.
Ім’я – слово, яке ще Шекспір вважав «найсолодшою мелодією на світі». І наче все просто, якесь там одне-однісіньке слово, однак завдання швидко запам’ятати більше 5-7 людей одночасно часто виявляється завданням вищого рівня складності. Чому ж так важко буває запам’ятати багато імен відразу і пригадати їх, знову зустрівши людину? Причини можуть бути різні: це й звичайне хвилювання чи неуважність в конкретний момент, а також той факт, що ім’я – слово абстрактне, якого не можемо торкнутись, спробувати на смак, розрізнити у кольорі. А ще, звісно, не знаємо простих лайфхаків запам’ятовування імен. Тепер усе зміниться!
Історія знає неймовірні приклади, коли людина з легкістю пам’ятала сотні, тисячі і навіть десятки тисяч імен! Є перекази, що Олександр Македонський як і Наполеон знали своїх воїнів на ім’я і ніколи не плутали, а правитель грецького міста Афін в VI-V столітті до нашої ери Фемістокл зміг запам’ятати імена всіх жителів свого міста, яких на той час налічувалось близько 20-ти тисяч!
Неможливо, подумаєте ви, але навіть сьогодні існують змагання з пам’яті, де учасникам вдається запам’ятовувати до 200 обличь з іменами! Український результат у такому спортивному запам’ятовуванні менший за світовий, однак і 49 обличь за 15 хвилин може видаватися неймовірним. То в чому ж секрет? Спробуємо розібратись в техніці запам’ятовування імен. Не для змагань, а для життя.
Порада 1. Одна з найпростіших підказок для швидкого і довготривалого запам’ятовування імені полягає в його повторенні! Це означає, що при знайомстві з новою людиною обов’язково промовте його чи її ім’я щонайменше 3-4 рази. Наприклад: «Привіт, мене звати Максим». «О, дуже приємно, Максиме, радий знайомству!»… «Максиме, а чи знаєш ти, що…»… «Дякую, за приємну розмову, Макс, побачимось». Ім’я, вимовлене, а не лише почуте, збільшить ваші шанси не забути співрозмовника щонайменше на 30 відсотків. Але не зловживайте: повторення імені більше 5-ти разів може видатись дивним.
Порада 2. Почувши нове ім’я, спробуйте уявити його написаним на бейджику і «домалюйте» там якийсь образ. Образом може бути будь що: звукові асоціації з іменем, асоціації на основі значення імені чи професії людини. Такі паралелі можуть (навіть краще якщо будуть) кумедними і незвичними – так краще запам’ятовується. Зафіксуйте таку «візитку» у себе в пам’яті і в часі розмови кілька раз подумки згадайте «написане» на ній ім’я та «намальований» образ. Про всяк випадок скажу, що зовсім не обов’язково ділитись своїми асоціаціями з співрозмовником – ви ще не достатньо знайомі!
Порада 3. Знайомлячись з людиною, сміливо її чи його розглядайте! Звертайте увагу на особливості зовнішності та характерні риси співрозмовника. Намагайтесь ці «родзинки» поєднати з ім’ям, прізвищем чи професією. Пам’ятайте про позитивний підхід таких думок, бо негатив і образи ваша пам’ять витре з голови за першої ж нагоди.
Порада 4. «Прив’язування» нової інформації до уже відомої. Як це працює: нове ім’я можна «прив’язати» до уже знайомих людей з таким самим ім’ям, чітко відзначаючи якусь рису, яка є відмінною між цими людьми. Також нове ім’я можна «прив’язати» до місця знайомства або ж до цікавих моментів, за яких таке знайомство відбулося. Нове ім’я можна «прив’язати» до професії людини, уявляючи собі цю людину на її робочому місці або ж навпаки – у непритаманному для професії середовищі.
Наприклад, уявіть вчителя, який навчає не дітей, а рибок плавати рядами по 3, промовляючи цілком серйозно до акваріума: «Я, Оксана Ярославівна, ваша вчителька, прошу вас чемненько вишикуватись по троє! Ми з вами починаємо урок». Такі смішні і водночас позитивні фантазії сприятимуть запам’ятовуванню не лише імені, а й професії нового знайомого чи знайомої.
Звертання до людини на ім’я та з усмішкою ймовірніше приведе до взаємної згоди, сприятиме налагодженню подальших взаємин, адже пам’ятаючи ім’я ми наче підкреслюємо, що не забули людину, а отже цінуємо його чи її. Потренуйтесь з невеликими групами людей і уже за кілька раз точно побачите, що ваші знайомства стали комфортнішими, міцнішими і теплішими.
Підсумовуючи, хочу наголосити, що чи не найголовнішим у процесі запам’ятовування імен та й будь якої іншої інформації, іншими словами, роль «головної скрипки» грає ваша фантазія! Фантазія і розслабленість! Отож, фантазуйте і не нервуйте! І хай ваші знайомства завжди будуть яскравими і приємними!