Гданськ з дітьми. Музеї в Гданську. Цікаві місця в Гданську

Коли у Львові ще не пахло Різдвяними святами, коли ще не миготіла центральна ялинка і ярмарок ще тільки планував майструвати свої хатинки, діти запакували у свої рюкзаки запасні штани і светрик і ми полетіли до Гданська.

Вихідні дані: політ Львів-Гданськ-Львів, 3 дні і 3 ночі, початок грудня, з дітьми (8 і 10 років), бажання зустріти свято швидше за всіх львів’ян 🙂

Першу частину розповіді, інформацію про громадський транспорт та центральну частину Гданська можна почитати тут. Зоопарк в Гданську та прогулянка до Сопоту тут

Що цікавого в Гданську? Куди піти та що побачити в Гданську з дітьми? Що подивитись в Гданську?

Стара частина міста. Гданськ – це одне з тих міст, що має щастя мати в самому своєму серці річку… Річка і близькість з Балтійським морем – це його історія та гордість, окраса і чари, місце зустрічей, признань і розлук… Багато культових споруд, не схожих між собою, зруйнованих в часі війни та відбудованих знову, цікавих як зовні, так і в середині, з своїми історіями та легендами…

Головний храм ГданськаКостел Діви Марії (Kosciol Sw. Mariacki, ul. Podkramarska 5) – одна з найбільших цегляних церков в світі, яка здатна вмістити до 25 тис. віруючих. Інтер’єр – доволі простий, знищений війною. Збереглися, однак, астрономічні годинники зі знаками зодіаку та фазами місяця, з якими пов’язана і жорстока легенда.

Кажуть, що за наказом мера майстру, який виготовив годинник, викололи очі, щоб він більше не зміг створити нічого схожого… Є можливість піднятись на вежу: зробіть це і не пошкодуєте: краєвид та панорама міста – чудові.

Історичний центр Гданська – це Старе і Головне місто (Stare і Glowne Miasto), кожне з яких має свою ратушу. Звідки почнете свою прогулянку – не важливо, проте обов’язково пройдіться різними брамами (Brama Wyzynna, Zlota Brama, Zielona Brama, Brama Sw. Marii), помилуйтесь несхожими один на одного будиночками на вулиці Довгій (ulicа Długą),

знайдіть будинок самого Фарингейта на вулиці Огарній (ulicа Ogarna) або завітайте в музей іграшок на вулиці Пивній (ulicа Piwna). На вулиці Святого Духа (ulicа Świętego Ducha), відразу за Костелом Діви Марії, знаходиться Королівська капличка, а поруч неї – сучасний фонтан Чотирьох кварталів. Вулиця Маріацька (ulica Mariacka) завершується Маріацькою брамою.

І врешті вулиця Широка (ulicа Szeroka) виведе Вас до однієї з найбільш впізнаваних в Гданську споруд – до Журавля…

Журав (Żuraw)одна з «наймодніших» інженерних споруд XІV-XV століть в Європі. Сьогодні – пам’ятка і частина Центрального Морського музею, а колись – ворота і кран, який забезпечував завантаження і розвантаження кораблів та виконував оборонну функцію.

Саме журавель як символ пильності стоїть на його вершині. Знищений в часі Другої Світової війни та відбудований у 60-х роках ХХ століття, сьогодні Журав – музей і одна з візитівок міста.

В саміському центрі, по обидві сторони річки Мотлави, розташувався Центральний Морський музей (Centralne Muzeum Morskie, ul. Olowianka 9-13). Музей охоплює кілька споруд та кораблі. Центральний корпус – на півострові. В його головній експозиції – морська справа від її перших спроб до сучасності.

Будівництво човнів, захоплення територій, дослідження земель та морського дня, старовинні човни та перші багато палубні пороми…

У фото, в розрізі, в інтерактиві…

Можна навіть з справжньої гармати віртуально постріляти 🙂 Можна корабель затопити, а потім підняти на поверхню.

Також біля Журава, на протилежному боці, знайдете ще одне відділення музею, де для дітей є цілий інтерактивний поверх.

Тут можна покерувати човниками на пульті, спуститись справжніми корабельними сходами-трубою, постояти на капітанському мостику за штурвалом, занурити свій підводний човен та навантажити торгівельний.

А ще дослідити морське дно ехолокаторами і посидіти в батискафі.

Обов’язково загляньте сюди: захід щогодини і лише на годинку, отож дітей ще треба буде просити піти геть 🙂

Музей ІІ світової війни (Plac Władysława Bartoszewskiego 1). Важко коротко описати музей, який недаремно називають одним з найкращих музеїв в Європі. Площа – 23 тис кв. м, бюджет будівництва – 120 млн доларів і праця команд з різних країн протягом цілих 10 років…

Уже з першого погляду вражає й сама будівля музею – це багатокутних, який схожий на бойовий снаряд, що глибоко ввійшов в землю чи може в серце… Власне експозиція музею розташована на нижніх поверхах, тих, що під землею, символізуючи минуле і глибоку пам’ять про ті часи.

Усе продумано і дуже реалістично передано за допомогою неймовірної кількості справжніх експонатів та інсталяцій.

Усі зали сполучені єдиним довгим коридором з лавами для відпочинку та збирання думок…

Створюється враження дійсно масштабної, але спільної для усіх націй трагедії – без кордонів і спроб зробити винною якусь одну сторону чи одного лідера.

Усі експозиції цікаві по своєму, усі мають різні подачі:

  • тут цілі вулиці і одна й та ж квартира в різні роки – до, під час та після війни
  • танк на руїнах та двері, в які можна зайти
  • літак цілісінький та найменші його деталі в розрізі
  • одяг військових та простих людей, шлюбні сукні та іграшки малюків
  • вагони, що вивозили на вірну смерть та валізи, валізи, валізи
  • імена та фотографії, історії життя окремих людей, міст, країн, націй
  • плакати і відео, агітки та символіка, а ще музика…

Не впевнена, що навіть три годин буде достатньо для музею, не впевнена, що діти будуть в цілковитому захоплені, не впевнена навіть, що й дорослі відразу отримають очікувану насолоду від інформації… Але впевнена, що зайти сюди обов’язково потрібно: відчути, побачити, обдумати, запобігти в майбутньому…