Зупинка по дорозі в (або з) Хорватію. Замок в Кестхей. Озеро Балатон

Озеро Балатон за один день. Як доїхати в Кестхей з автобану. Палац Фештетичів. Кестхей цікаві місця. Кестхей з дітьми. Що подивитися в місті Кестхей.

Їдучи з України в Хорватію вам дуже ймовірно потрібно буде зупинитись – на день-два чи на кілька годин. Якщо мова йде про дні – тоді звісно Будапешт (один з експрес варіантів відвідин міста тут), якщо про години – спробуйте Балатон і його околиці.

Вихідні дані: зупинка по дорозі з Хорватії, щоб відпочити; як виглядає те славнозвісне озеро Балатон? Сім’я в машині

Довкола Балатону є багато містечок на будь який смак та потреби – від спокійного відпочинку на озері до масштабних дискотек під відкритим небом до самого світанку. Однак, нас цікавило місце, що не потребувало б робити великого гаку з автобану, місце, щоб перепочити і побачити найбільше озеро Центральної Європи (і найбільше в Угорщині) власними очима. Цим вимогам цілком підійшло місто Кестхей, до якого замок йшов бонусом.

Цікаве про Балатоннайбільша калюжа, найтепліша ванна, угорське море… Як тільки не називають Балатон. Правда ж в тому, що Бог не дав угорцям моря, однак, щоб їх не образити, сповна обдарував територію Угорщини мінеральними та термальними джерелами, а в центрі «помістив» велике озеро, що притягує не лише самих угорців, а й жителів сусідніх країн.

Середня глибина 3,5 м дозволяє воді швидко прогріватись влітку і ставати ковзанкою взимку. Вода прісна, пісок, однак вздовж узбережжя багато термальних та мінеральних джерел.

Отож, Кестхей (угор. Keszthely) – найстаріше місто на берегах озера Балатон з чудовим бароковим палацовим комплексом ХVІІІ століття (замок Фештетичів) та францисканською церквою кінця XIV століття, що збереглась до наших днів.

Щоб доїхати до міста вам потрібно з’їхати з автобану М7 на автодорогу 76, проїхати по ній близько 8 км і звернути на автодорогу 71, яка заведе вас у місто Кестхей.

Цікаве про палац Фештетичів… Без сумніву, що палацово-парковий комплекс не був би таким красивим, якби не рід Фештетичів – один з найбільш знатних в Угорщині. У 1730 році граф Криштоф Фештетич купив маєток в Кестхей і вирішив зробити його центром своїх володінь. Варто віддати належне графу – він турбувався не лише про себе, а й про простих смертних – за графський кошт були збудовані лікарня та аптека. Граф показав добрий приклад і вже його син збудував в місті початкову та середню школи, а син сина (тобто внук Криштофа 🙂 ) Джордж Фештетич – відкрив тут перше в Європі сількогосподарське училище – Георгікон. Важливо, що студенти училища мали вільний доступ до бібліотеки палацу (яку теж добудував до комплексу Джордж).

Бібліотека палацу має свою неймовірну історію порятунку: коли сили Червоної армії під час ІІ Світової війни звільнили Кестхей, майор радянської армії першим побачив величезне зібрання книг. Охоронець бібліотеки, побоюючись втрати, яка могла б стати трагедією для культури Угорщини, зміг порозумітися з військовим французькою мовою.

Вони порозумілися і був розроблений  хитромудрий план, за яким вікна і двері бібліотеки заклали цеглою. Зовні написали на двох мовах (російською та угорською), що тут проходить зона зараження. Ніхто з шукачів військових трофеїв не ризикнув зайти всередину. Таким чином унікальна колекція книг, серед яких першодруки, гравюри, ноти з автографом Гайдна та інші раритети були врятовані. Містичним напевно є прізвище майора Червоної Армії… Його звали Ілля Шевченко!

Цікавою є експозиція Музею карет. Тут представлені різноманітні екіпажі, карети, вози, сани, якими користувалася угорські вельможі в XVIII і XIX століттях. Окрема кімната виділена під експозицію різних аксесуарів – сідел, вуздечок та збруї. В експозиції Музею мисливства представлені експонати, передані декількома відомими мисливцями, тому що  колекція трофеїв та опудал майже 200 різних тварин, які проживають на всіх п’яти континентах, зібрана Фештетичами, безслідно зникла в роки Другої Світової війни.

На другому поверсі будівлі музею полювання вас чекають … поїзди. Цілих 75 складів, майже три кілометри залізничного полотна, майже 2 тис. будинків… в мініатюрі. Експозиція вважається однією з найбільших в Європі виставок, присвячених залізниці. Всі поїзди мають реальні прототипи, а залізничні станції зроблені на основі існуючих. Розглядаючи виставку діти впізнали вокзал, на якому вже побували, – залізничний вокзал Нюрнберга (поїздка в Нюрнберг тут). Їхній радості не було меж!

А на десерт обов’язково прогуляйтесь парком та Пальмовим будиночком! Заново відкритий в 2012 році, будинок тішить колекцією тропічних і оранжерейних рослини, якими зазвичай прикрашали свої будинки угорські магнати, екзотичними квітами з острова Таїті та різнокольоровими гібіскусами, яких тут близько 500 видів. А ще фонтан і ставки з рибами, ласими до ваших канапок!

Відпочинок вдався! Відпочили усі і усе – діти, дорослі, очі та голова. Хіба ногам не вдалося, але воно того варте! Мандруємо далі!

Читайте також:

Зоопарк в Гданську. Прогулянка Сопотом взимку

Вихідні у Братиславі. Зоопарк та інші розваги в столиці Словакії