Уже не одне місто в Польщі ми відвідали з дітьми за останні кілька років, а от її столиця, Варшава, все ніяк нам не вдавалась. І хай вибачать мені поляки, та на запитання про столицю Речі Посполитої мій молодший син відповідає, що таких є дві: культурна – це Краків і звичайна – Варшава :). Для мене самої це місто було відкриттям кордонів в студентські часи. При цьому кордонів не лише в прямому значенні – державних. Тут з’явилось розширення поняття процесу і стилю навчання, нове уявлення про театр, про якість, про свободу та дорослішання… Тож з певним тривожно-солодким щемом ми таки вирушили в Варшаву.

Вихідні дані: три дні і три ночі, автомобілем зі Львова, 2 дорослих і 2 дітей (9 і 11 років).

Розваги для дітей в Кракові

Напевно не здивую, якщо зізнаюсь, що головною метою цієї подорожі мав стати Центр Копернік. Впевнена, багато людей чули, читали чи й уже були там. Але про цей дивовижний комплекс варто поговорити окремо. Тому у цій статті – про все, окрім Центру Коперніка 🙂

Як доїхати до Варшави. Відстань від Львова до Варшави – близько 385 км. Однак між нами пролягає державний кордон. Найближчий і найзручніший митний перехід якщо прямуєте зі Львова – Рава-Руська – Гребенне (Rava-Ruska – Hrebenne). Дорога як з української, так і з польською сторони – чудова. Українських 70 км долаються легко, хоч це й не автобан.

Практичні поради перебування в Кракові

Польська сторона саме працює над завершенням автобану, тому деякі ділянки дороги не дозволяють розвинути швидкість понад 70 км/год. Проте уже з Любліна частково можна насолодитись просторим і доволі не завантаженим автошляхом. Однак, оскільки траса все ще в часі будови, – будьте уважні до вказівників та змін руху. Навіть навігатори не завжди «в курсі» всіх об’їздів :).

Швидкісний режим у Польщі схожий до більшості країн Європейського союзу: в межах забудови (так, саме забудови, а не знаку населеного пункту!) – 50 км/год (60 км/год вночі з 23 до 5 ранку). Знак забудови – це чорні обриси будиночків на білому тлі. За межами забудови –90 км/год. На автотрасах – 100-120 км/год в залежності від кількості смуг такого шляху. На автобанах – 140 км/год. Не забувайте також про ввімкнені фари на всіх типах доріг у будь яку пору доби!!!

Чи потрібно автокрісло в Польщі? Як у всіх цивілізованих країнах, в Польщі суворо пильнують здоров’я та безпеку Ваших дітей у Вашому ж автомобілі. Тому вирушаючи закордон – подбайте про автокрісло, якщо зріст Вашої дитини до 150 см (вік в цьому випадку значення не має!). Проте, якщо дитина подорожує на задньому сидінні авто, пристебнута справними автомобільними пасками безпеки та має зріст понад 135 см чи вагу понад 36 кг – автокрісло можна не використовувати. Проте, це пом’якшення доволі спірне і діє не у всіх країнах. Тому краще подбати про автокрісло і не хвилюватись в дорозі!

Проживання в Варшаві. Житла для винайму у столиці багато, пропозиції різняться місцем, вартістю, комфортом. Цього разу поїздка планувалась дуже швидко, тому вперше бронювали житло на сайті airbnb без попередньої переписки з власником. І що я Вам скажу… Людський фактор ніхто не відміняв. На відповіді господаря доводилось чекати більше доби, інформація про безкоштовний паркінг (вказана в оголошенні та обговорена з власником перед поїздкою) принесла купу клопотів замість зручностей.

Житло в Варшаві. Отримайте знижку до 37 євро при бронюванні

Проте місце розташування та близькість до центру зретушували проблемні питання. Тому – плануйте, спілкуйтесь, бронюйте, а якщо все ж якісь трапляються дрібні непорозуміння – усміхайтесь!

Громадський транспорт в Варшаві. Якщо в кілометрах відстань від Львова до Варшави не така уже й велика, то відстань, що відділяє нашу транспортну систему від їхньої здається космосом. Увесь транспорт (як міський: трамваї, автобуси, метро, так й приміські електрички) підпорядкований одній транспортній компанії ZTM. Саме тому ЄДИНИЙ квиток дійсний на усі види транспорту (окрім електросамокатів:)

Що варто пам’ятати:

– квиток купується заздалегідь в кіосках, квиткоматах на зупинці або ж безпосередньо в автобусі в автоматі (НЕ у водія). Транспорт в Варшаві постійно укомплектовується новими одиницями, проте в деяких старіших можливо відсутні автомати. Ця інформація постійно змінюється, тому важко сказати однозначно. З купівлею квитка не зволікайте, контроль працює справно, штрафи великі! Для оплати за квиток варто мати дрібні монети

“Розривний” парк атракціонів в Польщі. Енерджиландія

– квитки бувають різної тривалості – від 20, 75 чи 90 хв до однієї доби, вихідних, місяця, місяців чи року. Дуже зручним є квиток на 24 години (добу). Проте, якщо ви затримаєтесь на довше, квиток на місяць чи на три виготовляють з Вашою фотографією!

– в транспортній системі 2 лінії метро, безліч трамвайних та автобусних маршрутів. Також є дві зони (гміни) з різними квитками. Межі міста – це strefa 1. За межами Варшави – strefa 2. Зупинки 2 зони позначенні. Тут потрібно мати квиток конкретно для цієї зони. В зоні 1 можна подорожувати з будь яким квитком.

Куди піти в Гданську. Поради та цікаві місця

– увесь транспорт ходить чемно за графіком, в транспорті тепло і сухо :). Доїхати можна цілодобово. Для цього на вулиці пізно ввечері виїжджають спеціальні автобуси з позначкою N

– щоб якнайкраще спланувати маршрут – скористайтесь додатком jakdojade.pl.

– уся актуальна інформація стосовно громадського транспорту – тут https://www.ztm.waw.pl

Паркування в Варшаві. Паркування на всій території центральної та близьких до центру вулицях – платне. Про це Вас повідомлять знаки та наявність паркоматів. Тож якщо ви приїхали в місто своїм залізним конем, будьте готові заплатити за це задоволення (паркінг). Вартість паркування – 3 злотих за годину (орієнтовно 20 грн.). Друга та третя година стояння – трошки дорожче – 3,6 та 4,2 відповідно. Та уже з 4 години – вартість вже не зростає – знову 3 злотих.

Оплата за паркування здійснюється в паркоматах, що знаходяться поблизу. Розрахуватись можна як карткою, так і монетами. Схема оплати дуже проста і намальована на кожному такому паркоматі. Чек, який Ви отримаєте після оплати, слід розмістити під лобовим склом. Не оплачене паркування досить швидко може змінитись красивими жовтими обновками на колесах, розблокування яких обійдеться Вам в купу часу та грошей (від 100 до 400 злотих).

Будьте також уважні, щоб не зайняти місця паркування, призначені для інвалідів (сині поля). Штраф за паркування в такому місці без відповідних документів на автомобілі – 500 злотих.